Перший український курс примирення «Будуємо мости, а не стіни» розпочав свою роботу в Чернівцях

В останній тиждень березня під Чернівцями проходить табір «Будуємо мости, а не стіни» — інтенсивний курс для 80 дітей 13-17 років, спрямований на побудову діалогу та примирення, відновлення психологічних ресурсів дітей-переселенців, яких більшість в таборі, дітей, чиї батьки в АТО, з Криму, зі звільнених міст Луганської та Донецької області, та зі всієї України. Курс організує та вже втретє проводить Київський освітній центр «Простір толерантності».

Авторська програма курсу дає можливість дітям знайти свої внутрішні ресурси для подолання проблем, вміння відновлюватися після стресових ситуацій. Метою курсу є сприяння інтеграції підлітків-переселенців,  психологічна реабілітація, створення можливостей для діалогу та спільного навчання і дії у вирішенні конфліктів.

«Нажаль, незважаючи на свій вік, я вже точно можу відповісти на питання, що ж означає слово «війна», адже не з чуток знаю про це», - Гуща Анастасія, 15 років, (Констянтинівка).

Принцип роботи виходить з того, що багато дітей перебувають у складних ситуаціях, коли дім, родина, друзі залишилися на окупованих територіях, або їх рідні загинули. Чи коли вони проживають у напівзруйнованому місті, звикаючи до звуків пострілів. І тоді важливо привести їх до розуміння, що є можливість адаптуватися до нових умов, розвиватися, бачити свої перспективи. Для цього команда табору створює безпечний простір, забезпечує комфортні умови проживання, організовує атмосферу довіри, яка надає можливість відкритися та розуміти більше про свої внутрішні ресурси та як їх використовувати.

Діти з різним життєвим досвідом об'єднаються у групи за віком і щодня гратимуть та спілкуватимуться разом. Завдяки щоденним заняттям з театральної педагогіки, учасники зможуть встановити контакт без слів, зняти тілесні зажими та напруги, поекспериментувати з дистанцією й обговорити теми рівності, більшості-меншості, спробувати різні способи вирішення конфліктів. Курс дає можливість дітям знайти свої внутрішні ресурси, навчитися контактувати з різними, такими не схожими, однолітками. Для цього будуть запропоновані майстерні, які діти обиратимуть самостійно та відвідуватимуть двічі на день. Наприклад, психологія, арт (малювання долонями, ліктями чи підошвами), японська боротьба кендо, музика (вправи з володіння голосом), студія звукозапису, хореографія (арт-перформанси в ролях), як знімати відео та де черпати натхнення, улюблені страви літературних героїв, спортивні ігри, критичне мислення, створення історій та багато інших одноразових лекцій від запрошених гостей.

«Інноваційність нашого курсу у тому, що ми не робимо його для дітей з одного регіону чи лише для вразливої групи. Підлітковий вік є періодом зміни цінностей, коли важливими стають не ті, котрі проявляються вдома, а ті, котрі формують інші дорослі із зовнішнього світу», - пояснює Анна Ленчовська, авторка курсу та директорка Київського освітнього центру «Простір толерантності.

Для участі у курсі підліткам було запропоновано взяти участь у конкурсі: написати есе на тему «Мости між людьми», намалювати комікс на тему «Історія про те, як об’єднатися заради спільної мети», або заспівати пісню/зіграти на музичному інструменті та пояснити, чому обирали цей трек, як він пов'язаний з темою «Будуємо мости, а не стіни».

«Он был насквозь пропитан человеческими эмоциями и существовал за счет них. Иногда он был микроскопическим в масштабе целой планеты, иногда - являлся ею целиком. Существует ли город друзей на самом деле? Для меня - да, пока бьется мое сердце - я ощущаю биение и его», — коментує Крістіна Вітер, учасниця табору «Будуємо мости, а не стіни», 16 років, (Донецьк-Київ).

«Тепер  міст зруйновано, а в ліс, де ми були, нема доріжки — можна потрапити на розтяжку чи нерозірваний снаряд. Дуже боляче усвідомлювати, але то була моя остання прогулянка цими місцями…» — Комякова Оксана (Луганська область – Харків)

Курс організував Київський освітній центр «Простір толерантності».

Цей проект реалізується завдяки коштам українських бізнес-компаній «Інфопульс Україна», Work.ua ; міжнародних структур: Фонд з прав людини Міністерства закордонних справ Нідерландів, ChildFund Deutschland "(Дитячий Фонд Німеччина)"; у співпраці Восток Vostok SOS (Україна) та ГО «Мондо» (Естонія) за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Естонії; приватних доброчинців через платформу «Спільнокошт» і внескам батьків.

Цей проект може стати моделлю для комплексної цільової програми для інтеграції дітей-вимушених переселенців на нових місцях проживання.


Звіт «Простір толерантності»
Звіт Громадської організації «Київський освітній центр «Простір толерантності»

Фото тижняipv6 ready