«БУДУЄМО МОСТИ, А НЕ СТІНИ»

Із 26 жовтня по 1 листопада 2015 у комплексі «Сонячна долина» (с. Бояни, Чернівецька область), вдруге відбувся табір «Будуємо мости, а не стіни» — інтенсивний курс для дітей, спрямований на побудову громадянського діалогу та примирення.

Метою Курсу було сприяння інтеграції підлітків – вимушених переселенців зі східних регіонів країни, їх психологічна реабілітація, створення можливостей для діалогу та спільного навчання і способів вирішення конфліктів. Освітній курс у таборі організував Київський освітній центр «Простір толерантності». Авторська програма табору дала можливість дітям віднайти свої внутрішні ресурси для подолання проблем, набути вміння відновлюватися після стресових ситуацій.

За власним вибором щодня діти відвідували по дві майстерні, серед яких: арт, театр імпровізації, психологія, японська боротьба кендо, музика, хореографія, бесіда про майбутню роботу, робота з відео, улюблені страви літературних героїв, звукозапис та інші. У проекті взяли участь 78 підлітків, з яких 43 – вимушені переселенці з Луганської, Донецької областей та Криму, а також 35 їхніх ровесників з інших регіонів.

Діти з різним життєвим досвідом були об'єднані у групи за віком, і щодня гралися та спілкувалися разом. Завдяки методиці «Театру пригнічених» учасники змогли зрозуміти для себе теми рівності, більшості та меншості, дискримінації, прав людини.
Унікальними були Дні демократії, коли учасники на власному досвіді відчули можливість вибору, зрозуміли, що їх інтереси у таборі може представляти ровесник, що вони можуть впливати на програму табору, зокрема, організуючи Хеллоуін. Кожна група дітей обирала свого кандидата до Ради Табору.

У процесі роботи ми створюємо безпечний комфортний простір, у якому діти починають довіряти, відкриватися, більше розумітися на своїх внутрішніх ресурсах і вчаться використовувати їх. Чимало з дітей перебували у складній ситуації – їхні будинки, друзі, іноді близькі люди залишилися на окупованих територіях. Нам важливо привести їх до розуміння, що є можливість адаптуватися до нових умов, розвиватися, бачити свої перспективи.

Перші «Мости» відбулися через два місяці після того, як я переїхала до Києва. Стрес був дуже сильним. «Мости» витягли мене зі стану смутку, я почала спілкуватися і говорити. У таборі можна спокійно висловлюватися про свої почуття. До цього я уникала людей, мені було страшно з ними спілкуватися. Напевно, від того, що я потрапила до школи, де були складні стосунки з переселенцями. Табір допоміг мені розкритися. Зараз «Клуб толерантності», який я почала відвідувати, для мене – як сім'я. Я можу прийти і поговорити з ким завгодно. Я знаю, що мене тут зрозуміють.
Іншого разу в «Мостах» найбільше мені запам'ятався «Вечір тиші». Ми всі мовчали близько години, але тим не менш була повна гармонія, і ми всі спілкувалися. Це був прекрасний вечір. Це дуже круто.
Коли повертаєшся з табору, з цього маленького світу, який ми створили за сім днів, де панує взаєморозуміння, то важко звикнути до реального світу. Але ми намагаємося щось зробити. Я продовжую все, що ми почали в таборі, бо дуже важливо слухати, чути і не боятися говорити. Дуже важливо, щоб тебе зрозуміли.

Ася, Крим, 15 років

 

У минулому році, коли я переїхала, деякі однокласники називали мене сепаратисткою. Мені це було не дуже приємно, а потім все налагодилося, ми потоваришували. Все-таки часто, хоч і жартома, мені казали, що я з Луганська, я не така, як усі. Загалом, трохи гнобили за те, що я з іншого міста.
Цього року я дуже чекала можливості поїхати в «Мости». Мені не подобалося в школі, там всі ходять однаковими, а в таборі можна не бути, як усі, а бути собою. У таборі домашня атмосфера. Вдома не завжди так. В «Мостах» я навчилася враховувати думку інших, але залишатися при своїй. У мене є мрія: коли мені виповниться 18, поїхати вожатою в цей табір.

Варвара Меланія, Луганськ, 14 років 

 

Зібрати кошти на проведення табору допомагав «Дитячий німецький фонд», «Інфопульс Україна», Київський офіс ЕАЕК, "Work.ua", крім того, в цьому році ми збирали гроші через Facebook. За допомогою краудфандінга та інших акцій нам вдалося зібрати необхідну суму - 89 тис. грн. - всього за один місяць.

 


Звіт «Простір толерантності»
Звіт Громадської організації «Київський освітній центр «Простір толерантності»

Фото тижня

LF
Підготовка гідів iWalk
LF
Підготовка гідів iWalk