Футбол проти расизму

«Простір толерантності» долучається до Тижнів Дій #FootballPeople-2018, які кидають виклик всім формам дискримінації, сприяють соціальній інтеграції, поширенню цінностей рівності серед молоді та вітають внесок всіх людей, які прагнуть зробити футбол грою для всіх, незалежно від того, хто ми є, звідки ми та якими є наші переконання.

Футбол - найпопулярніший вид спорту, гра, у якої є прихильники на всіх континентах. І успіху досягають лише ті команди, в яких не звертають увагу на колір шкіри, національність, релігію чи місце походження гравця. А вболівають за клуби люди самого різного етнічного походження, віросповідання та громадянства.

Саме тому футбол - гарний спосіб утвердження міжетнічної толерантності серед дітей та дорослих. Використати можливості футболу у формуванні міжетнічної та міжконфесійної толерантності, привернути увагу людей до проявів расизму та ксенофобії, освічувати молодь у цих питаннях і допомагати їй зайняти активну громадянську позицію та об'єднувати молодь різних національностей через футбол - задачі проекту «Футбол проти расизму».

«Простір толерантності» долучається до великої кампанії соціальної дії в спорті, тижнів дій «Футбольний народ», щоб вшанувати силу футболу, зібрати людей разом і кинути виклик соціальному виключенню та дискримінації.

Громадські групи, фани, професійні та аматорські клуби, національні футбольні асоціації та групи громадянського суспільства з понад 70 країн організують більше 2000 заходів для подолання дискримінації і ствердження різноманітності протягом двох тижнів.

В рамках Тижнів дій 2018 відбулася онлайн-презентація брошури Мирослава Грінберга «Футбол проти расизму»-2 версія, а також міні футбольний «Граймо в футбол без расизму».

Цього року взяла участь рекордна кількість гравців – 38. Ще з десяток підтримували на трибунах. В шести командах по 5 осіб (+запасні) грали: кримські татари, роми, українці, росіяни, гравці арабського походження, вимушені переселенці, і навіть волонтер з Німеччини зі змішаним корінням. Перемогу здобула найбільш зіграна кримськотатарська команда «Адалет», що вже вдруге підтримує турнір своєю участю. Друге місце – «Юфак», далі – мультиетнічна збірна ринку лісового масиву «Лісний». Турнір порадував яскравими емоціями завдяки здоровій спортивній конкуренції під час гри.

«Нам варто краще контролювати м’яч через пас. Дякую, що запросили на цей захід, кличте ще» - коментує між матчами Ян, що забив один з голів за команду «Солідарність».

На жаль, проведення турніру є не стільки розвагою, скільки необхідністю. Цього року в Україні відбулися чисельні напади на расовому грунті та насильницькі виселення ромів, що навіть завершилося трагічним вбивством Давида Попа та пораненням десятирічної дитини у Львові (https://zaborona.com/shcho-vidomo-pro-vbytogo-roma-lviv/). Також пам’ятаємо про травневий погром на лісовому ринку та напади на правозахисні заходи антирасистського характеру.

Багаторічний досвід неформальної освіти підказує, що реальна зустріч із представниками раніше незнайомої культурної групи, допомагає подолати стереотипи щодо нового та незнайомого. А також усвідомити, що прості популістські відповіді на складні питання не дають рішень, що інтеграція вразливих етнічних та соціальних груп потребує системного підходу. Ми впевнені, що спільними зусиллями, починаючи з невеликих кроків, як-от проведення подібного турніру, ми зможемо побороти ксенофобію та ненависть. Адже це необхідно для того, щоб багатокультурне українське суспільство могло розвиватись у європейському та демократичному ключі.

Заходи відбулися в рамках міжнародної кампанії "Тижні активних дій" #FootballPeople(11-25 жовтня) за підтримки Football against racism in Europe. Кампанія поєднує зусилля тисячі ініціатив в десятках країн світу. Слідкуйте за подіями.

Для отримання додаткової інформації про тижні дій «Футбольний народ»  переходьте на farenet  або  facebook  або  twitter.

Проведені заходи:
 

20 березня 2011 року до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію расової дискримінації проти расизму, в рамках підготовки до Євро-2012, діти, представники 10 національностей зіграли дружній матч з футболу на стадіоні ЦСКА. Гра проводилася Конгресом національних громад України за підтримки FARE (Футбол проти расизму в Європі).
Проект спрямовано на заохочення поваги до етнічної і расової різноманітності; на сприяння діалогу між підлітками та дітьми національних меншин, біженців та українських дітей; також на сприяння інтеграції біженців - жертв конфлікту.

15 жовтня 2011 року проведено акцію «Діти розмальовують футболки проти расизму». Діти, представники більше 10 різних національностей, розмалювали футболки та висловили своє бачення футболу, як чудової гри для кожної дитини - не дивлячись на колір шкіри, релігію або походження.

19 жовтня 2011 року команда «КИТ» взяла участь в товариському матчі дітей різних національностей в Британській школі для дітей 8-11 років різного етнічного походження та матеріального статусу.

20 жовтня 2012 року в рамках «Тижнів проти расизму» учасники та гості Київського клубу толерантості малювали на футболках слогани проти расизму.  Акція була присвячена несправедливо звинуваченому у нападі на п’ятьох осіб нігерійському студенту Олаолу Фемі.

16 листопада 2012 року Конгрес національних громад України відзначив Міжнародний день толерантності та підтримав Олаолу Фемі дружнім матчем міжнаціональних команд проти расизму! В матчі брали участь представники 8 національностей віком від 12 до 25 років. Коментаторами були Ельзара та Катерина. Обслуговував матч Макс - досвічдений рефері ЦСКА. Разом на дві команди було забито 15 м’ячів! Подія була висвітлена на телебаченні «5 каналом».

11 квітня 2013 року в Музеї історії та культури євреїв Буковини відбувся семінар-тренінг за участю 24 студентів та студенток Чернівецького Національного Університету ім. Ю. Федьковича.

13 квітня 2013 року відбувся підготовчий семінар для волонтерів проекту «Футбол проти расизму»

27 квітня 2013 року на стадіоні ДЮЦ в Ялті відбувся завершальний етап реалізації проекту «Футбол та активізм проти расизму»

14 травня 2013 року у приміщенні Чернівецького музею історії та культури євреїв Буковини відбулась прес-конференція організаторів проекту «Футбол та активізм проти расизму»

20 травня 2013 року у Чернівцях відбувся футбольний міні-турнір міжнаціональних команд у рамках проекту «Футбол та активізм проти расизму».

З 22 травня 2013 року місто Лева приєдналося до проекту «Футбол та активізм проти расизму». Відбувся семінар для майбутніх волонтерів.

21 серпня 2013 року в Мукачево молодь табору «Джерела толерантності» висловлювали свою рішучу позицію проти дискримінації, як на футбольному полі, так і поза його межами. В матчі брали участь як хлопці, так і дівчата; також приєдналися хлопці з Мукачівського центру для біженців. Одному з них, який не міг продовжувати гру через те, що йому тисли кеди, Енвєр надав свої бутси.
Після матчу відбулася жвава дискусія на тему використання українськими футбольними фанатами расистської символіки та дискримінаційних гасел на стадіонах.

13 вересня 2013 року відбувся матч на спортивному комплексі Львівського Національного Університету ім. І. Франка у Львові.

27 жовтня – 3 листопада 2014 року у с. Бояни Чернівецької області, підлітки та вожаті табору «Будуємо мости замість стін» взяли участь у заходах в рамках «Тижнів дій» FARE.

Хлопці та дівчата різного етнічного та територіального походження віком від 13 до 17 років зіграли разом в футбол в змішаних командах; обговорили значення символіки, що використовують футбольні фанати; розробили власні дизайни для футболок та ознайомилися із технікою створення трафаретних малюнків із антидискримінаційним змістом.

Заходи в рамках Тижнів активних дій «Футбольний народ» - 2015 FARE:

10 жовтня 2015 переселенці та переселенки з Донецької, Луганської областей та Криму разом з київськими однолітками навчились підготовлювати трафарети на теми інтеграції та толерантності й наносити їх на еко-торби і футболки.

17 жовтня 2015 у Київському Клубі Толерантності підлітки та молодь з різних куточків України навчились розпізнавати значення символіки на розповсюджених в громадському транспорті Києва наліпках.

29 жовтня 2015 у дитячому таборі «Будуємо мости замість стін» змішана команда дівчат та хлопців 12-17 років з Донецької, Луганської, Київської, Львівської, Кіровоградської, Житомирської областей та АР Крим обіграли збірну вожатих із рахунком 4:1.


Звіт «Простір толерантності»
Звіт Громадської організації «Київський освітній центр «Простір толерантності»

Фото тижня



ipv6 ready