Форум театр в Чугуєві

На Форум театрі в Чугуєві 4-6 березня 2016 року шукали вирішення проблем бюрократизації державних установ, ігроманії дітей та безправності перед начальством.

На заклик взяти участь у форум театрі в Чугуєві відгукнулися правозахисники та учасниці громадських ініціатив Харківської, Сумської та Полтавської областей, вчителі з Ізюму, дві місцеві вчительки, приватний підприємець та зам.голови відділу культури, волонтер з Лозової, психологиня та держслужбовці з відділу освіти м. Харків.

На підготовчих вправах методики Театру пригноблених довге обговорення зачепила тема законсервованості формальної системи освіти, в якій звичайний вчитель невмотивований шукати підхід до учнів та учениць рівнем зарплати та завантаженістю програми.

Віталій 45 років, вчитель: «Навіть якщо зараз прийде молодий вчитель і почне щось змінювати, я не знаю, чи підтримаю його. Система всіх перемелює, йому просто інші скажуть: роби як всі й не висовуйся… а Мін.Освіти піклується лише про вищу освіту у великих містах й гадки не має про потреби закладів середньої освіти в провінції»

В результаті рефлексій до театральних ігор групою були актуалізовані наступні теми сценок:

Бюрократизація місцевих адміністрацій, де за основу сценки взято реальну історію із переломом ноги пенсіонерки на неремонтованій роками дорозі. Це стає приводом для правозахисника нарешті звернутися в місцеву мерію та спробувати пробитися на прийом до голови міста. Бабуся відмовляється від госпіталізації, а правозахисника «футболять» щодо помилок в оформленні звернення й віддаляють дату прийому. Під час форуму після показу місцева правозахисна спільнота відзначила важливість виклику швидкої та фіксації на фото «місця пригоди» й пошуку свідків, аби була доказова база для звертання до суду. Говорили також про успішність складання зусиль багатьох людей, замість боротьби поодинці.

Друга сценка стосувалася вже знайомої за Форум театром в Лисичанську теми ігрової залежності дитини та складності пошуку порозуміння між поколіннями. Обговорення глядацьких замін привело до висновків, що тут і зараз немає докорінного вирішення проблеми, а треба приділяти всебічну увагу дітям з раннього дитинства, допомагати розвиватися у різних напрямках.

Ольга 33 роки: «Компьютерная зависимость — это не проблема одного момента, нужно уделять внимание ребёнку постоянно. А так — уже сформировалась определённая реакция и привычная линия поведения»
Тетяна, 35 років: «Подростка стало жалко, всё от неё чего-то хотят. Ей нужно время для себя»

Третя вистава ілюструвала безправність робітниць перед начальником в офісі. Відчуття влади керівника розповсюджується на позаштатні взаємини із підлеглими: від чистки пальто й заміни колеса на власному авто до сексуальних домагань щодо новенької молодої співробітниці. Частина глядацької аудиторії навіть співчувала «милому и доброму начальнику, которому необходимо спрашивать с подчинённых и проверять дедлайны». Втім, ті, кому виявилася персонально знайома ця ситуація, наполягали на необхідності «не прогинатися» й жорстко відстоювати свої права на робочому місці.

Інна, 36 років: «Это же просто способ манипулирования, тиран остаётся тираном, даже если улыбается вам!»

На жаль, деякі учасники семінару попри свій багатий правозахисний досвід в області протидії свавіллю правоохоронних органів виявили гендерні стереотипи через сексистські жарти. Це підкреслює необхідність розуміння взаємозв’язків різних типів пригноблення в освіті з антидискримінації.

Сергій, 40 років: «Как я могу применять это в своей жизни? - с этим вопросом я уезжаю»

Хай форум театр стане репетицією тих змін, які ми хочемо привнести в суспільство. До зустрічі!

Тренери: Андрій Книжний, Сергій Койнов

Фотограф Олександр Волчанський

Захід реалізується Конгресом національних громад України та Київським освітнім центром «Простір толерантності» в рамках проекту «Примирення в українському суспільстві, від енергії протесту до енергії творення» за фінансової підтримки посольства Королівства Великобританії


Звіт «Простір толерантності»
Звіт Громадської організації «Київський освітній центр «Простір толерантності»

Фото тижняipv6 ready