“Uprooted – (Hi)Stories of Stolen Children during World War II” - “Uprooted. Викорінені. Історії дітей, викрадених під час Другої світової війни”.

Цей збірник досліджень підготовлений в рамках проекту “Uprooted – (Hi)Stories of Stolen Children during World War II”, над яким працюють чотири організації:

Kreisau-Initiative e.V. (Німеччина)
Krzyżowa Foundation for Mutual Understanding in Europe (Польща)
Post Bellum (Чехія)
ГО «Київський ОЦ «Простір толерантності» (Україна)

Збірник “Uprooted. Викорінені. Історії дітей, викрадених під час Другої світової війни” містить тексти дослідників з Німеччини, Польщі, Чехії та України. Вони розповідають про політику нацистської влади у Центральній та Східній Європі, викрадення та германізацію дітей, описують, який слід злочини нацистів залишили на їхній особистій історії.

Видання містить десять статей з чотирьох країн.

Збірник має на меті стати приводом для обговорення в українському суспільстві цієї теми, а також інших випадків порушення прав людини владою тоталітарних держав і недемократичних режимів. Практика викрадення дітей не залишилася у Другій світовій, вона повторюється і сьогодні під час російсько-української війни, коли Російська Федерація викрадає дітей з тимчасово окупованих територій України.

Збірник рекомендований для вчителів історії та інших суспільних дисциплін, та всіх, хто працює з чутливими історичними темами.

На основі запропонованого історичного дослідження розробляються методики проведення уроків із цієї тематики, а також інтерактивна виставка.

Збірник підготовлений англійською мовою. Українська частина дослідження доступна за посиланням:

СЕРГІЙ СТЕЛЬНИКОВИЧ, ВОЛОДИМИР ГІНДА
Історичне дослідження в рамках проєкту «Uprooted. Викорінені. Історії викрадених дітей під час Другої світової війни»

Видання стало можливим завдяки підтримці фонду “Пам’ять, відповідальність. і майбутнє” (EVZ) і Федерального міністерства фінансів Німеччини (BMF).

«Приховані спогади. Продовження».

Цей посібник є результатом спільного проекту ГО «Київський ОЦ «Простір толерантності» (Україна) та CRISP – Crisis Simulation for Peace e.V. (Німеччина) «Приховані спогади. Продовження». Розробку та апробацію уроків здійснювали вчителі та вчительки з різних навчальних закладів України, а вступні статті підготовлені командою «Простору толерантності» та CRISP.

Приховані спогади. Навчально-методичний посібник для роботи з чутливими та контроверсійними темами сучасної історії України / кол. авт. – К.: ТОВ «ДЄОНІС ПЛЮС», 2022. – 208 с.

Посібник присвячено проблемі викладання чутливих тем на уроках історії та інших суспільних дисциплін. Видання містить статті про особливості викладання контроверсійних питань і розробки одинадцяти уроків з окремих тем історії України періоду незалежності, а також тематики гендерної рівності та свободи совісті в Україні.

Посібник є результатом роботи проєкту «Приховані спогади. Продовження», подані матеріали апробовано у шкільних закладах з учнями й ученицями 8-11 класів.

Для вчителів історії та інших суспільних дисциплін, класних керівників, інших педагогічних працівників і всіх, хто працює з чутливими історичними темами.

Видання та освітня програма здійснені в рамках проєкту «Приховані спогади. Продовження» за фінансової підтримки Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.

© ГО «Київський освітній центр “Простір толерантності”», 2022

© ГО «CRISP – Crisis Simulation for Peace e.V.», 2022

Комікс «Я тобі не кицька: дівчатам про власні кордони»

Цей комікс ми створили для дівчат від 10 років, щоб розповісти дівчатам про особисту безпеку у неприємних ситуаціях сексуальних домагань і насильства. Такі ситуації можуть трапитися з кожною людиною, незалежно від того, наскільки вона сильна, чи добре вона вчиться, чи є в неї друзі або вона самотня.

У ситуації стресу складно знайти рішення, тому ми пропонуємо конкретні пораді для кожної ситуації. Цей комікс створено саме для того, щоб хорошого у житті дівчат було більше. Використовуючи цей комікс, педагог або шкільний психолог може провести годину спілкування або проект, метою якого є захист дітей від сексуального насильства.

Замовити комікс можна, написавши нам на tolerancespace@gmail.com або у ФБ.

Авторська група: художниця Дана Верстак, авторки Анна Ленчовська, Олександра Чиркова, Дарія Жданова, Кіра Крейдерман. Видано за підтримки The Bearr Trust.

Виставки «Моє місце» та «Разом»

У 2015 році ми одними з перших серед громадських організацій поїхали в маленькі міста на Схід України та працювали з освітніми виставками та форум-театром.

Виставку «Моє місце» з інтерактивною екскурсією відвідали 5000 учнів, вчителів та батьків у 4 містах України. У 2016-2018 роках – 6341 учнів та педагогів у 8 містах Сходу та Півдня.

У 2015 році 3940 людей з 4 міст Сходу України мали змогу зануритися у світ героїв виставки «Разом». У 2016 році – 3320 людей.

У 2015 році такий тренінг відбувся у Дружківці (учасниками були мешканці Дружківки, Краматорська, Києва та Харкова). У 2016 році – у Сєвєродонецьку, Чугуєві, Лисичанську та Рубіжному.

Табір для підлітків «Будуємо мости, а не стіни»

У 2017 році табір «Будуємо мости, а не стіни» увійшов до топ-5 емпатійних проектів за версією «Спільнокошту» – найбільшої в Україні краудфандингової платформи.

А у 2019 році як приклад емпатійного проекту потрапив до книги Марини Говорухіної «Стратегічна комунікація у громадських організаціях».

З 2014 року у «Мостах» взяли участь близько 300 підлітків з усієї України. В тому числі: вимушені переселенці, мешканці прифронтової зони та діти з окупованих територій України.

Історичні прогулянки IWalk (програма фонду Шоа)

Ми розробили історичні інтерактивні прогулянки місцями пам’яті у Києві, Чернівцях, Дніпрі та Бердичеві.

Ми провели 72 екскурсії. В них взяли участь 1665 людей, більшість яких – це старшокласники та вчителі.

Уроки на освітній платформі IWitness

IWitness – це онлайн-платформа фонду Шоа, яка надає доступ до більше ніж 1500 життєвих історій, відеосвідчень тих, хто пережили геноциди та були їх свідками.

Ми створили 11 мультимедійних занять для українських старшокласників, орієнтованих на розвиток критичного мислення, емоційного інтелекту і інших навичок 21 сторіччя.

https://iwitness.usc.edu/

Освітня онлайн-платформа Stories that Move

З квітня 2019 року ми впроваджуємо в Україні освітню онлайн-платформу Stories that Move з протидії дискримінації. Її розробили співробітники Дому Анни Франк (Нідерланди) і використовують освітяни в 7 країнах світу.

За цей час ми провели 12 вебінарів для українських вчителів з вивчення платформи – у вебінарах взяли участь понад 300 вчителів.

А у жовтні 2019 ми зібрали 6 команд з різних областей України для участі у проектній школі: 6 вчителів і 12 підлітків. Протягом 2 місяців кожна команда розробила і реалізувала проект у своєму місті, школі, громаді.

Команда з Миколаєва: проект з вивчення мови ворожнечі у соцмережах учнів і виставка проти мови ворожнечі.

Команда з Гадяча: дослідження доступності міста для маломобільних груп населення і представлення звіту до адміністрації міста.

Команда з Петропавлівки: проект з інклюзивної освіти і шкільна виставка «Світ без обмежень»

Команда з Заверещиці: проект з подолання стереотипів щодо сільських мешканців і містян, гендерних стереотипів.

Команда з Жовкви: тренінг за матеріалами платформи для старшокласників і урок про Анну Франк і Клару Кремер.

Команда з Бучі: проект Change your friend with a story для табору «Артек» у Пущі-Водиці.